BIBLIOTEKA

ROK SZKOLNY 2023/2024

Kwiecień miesiącem książki.pdf

TYDZIEŃ  BRAILLE’A W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

4 stycznia w dzień urodzin Louis Braille - twórcy alfabetu dla niewidomych obchodzimy Światowy Dzień Braille’a oddając mu hołd.

W bibliotece szkolnej z tej okazji obchodzić będziemy tydzień BRAILLE’A – od 9.01 do 14.01.

Na gazetce pt. „JAK CZYTAJĄ NIEWIDOMI” umieszczonej przed wejściem do biblioteki prezentowane są informacje o twórcy alfabetu Braile”a oraz o samym piśmie dla niewidomych.

W zbiorach specjalnych biblioteki znajduje się książka z pismem Braille’a, uczniowie i inni czytelnicy będą mieli okazje do zobaczenia pisma z bliska i sprawdzenia liter dotykiem.

Po feriach zimowych chętni uczniowie z klas 1-3, 4-6, 7-8 będą mogli brać udział w konkursie wiedzy o piśmie Braille’a, stopień trudności testów będzie dostosowany do poszczególnych grup wiekowych.Louis Braille urodził się 1809 w Coupvray we Francji. W dzieciństwie doświadczył obuocznej ślepoty – w wieku trzech lat na skutek zakażenia oczu stracił wzrok. Pomimo kalectwa chłopiec znakomicie radził sobie w szkole i zadziwiał wszystkich swoją inteligencją i pamięcią. Dzięki temu w wieku 10 lat Braille uzyskał stypendium w instytucie dla niewidomych w Paryżu. Szkoła dawała lekcje czytania z wykorzystaniem zwykłego pisma, które było możliwe do odczytania dla niewidomych, ponieważ było wypukłe i bardzo duże. Uczniowie nie mieli jednak możliwości pisania, ponieważ litery były wytłaczane w specjalnej prasie. Na jednej z lekcji młody Braille dowiedział się że armia francuska wynalazła pismo które można było czytać w ciemności. System używany w wojsku zwany był sonografią i opierał się rytych punktach, którym przyporządkowane były dźwięki. Nie był on doskonały, ale umożliwiał przekazywanie prostych rozkazów. Zainspirował on Braille’a do stworzenia własnego systemu zapisu. Skończył on swój projekt mając 15 lat. Później Braille dokonał rozszerzenia swojego alfabetu na zapis matematyczny, chemiczny i nutowy.I Międzynarodowy Kongres w Sprawie Ociemniałych w Wiedniu w 1873 r., Międzynarodowy Kongres Nauczycieli Szkolnictwa Specjalnego w Paryżu w 1878 r. oraz Kongres w Sprawie Ociemniałych w Berlinie w 1879, przyniosły ostateczną decyzję uznania w Europie oryginalnej wersji systemu Luisa Braille’a.Polska adaptacja systemu opracowana przez siostry zakonne Elżbietę Różę Czacką i Teresę Landy została oficjalnie przyjęta dekretem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 25.05.1934 r.Według danych WHO, na całym świecie jest 39 milionów osób niewidomych, a 253 milionów ma schorzenia wzroku. To pismo umożliwia też osobom niewidomym sporządzanie własnych notatek, zapisywanie numeru telefonu, a także odczytywanie nazw leków umieszczonych na opakowaniach. W brajlu można zapisać niemalże wszystko – istnieją notacje: matematyczna, chemiczna, fizyczna i muzyczna. 

DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA 

W  BIBLIOTECE

Konkurs czytelniczy – szukamy w bibliotece szkolnej książek, których bohaterowie są misiami.

W dniu 25 listopada na przerwach dzieci z klas 1 – 3 szukają i wypożyczają książkę, której bohaterem jest miś lub niedźwiedź.

W domu na kartce formatu A4 dzieci rysują misia z wypożyczonej książki (technika wykończenia dowolna) i oddają prace podpisane na odwrocie do biblioteki szkolnej w poniedziałek lub wtorek 28, 29.11.

Dla uczestników zabawy przewidziane są drobne upominki.

Z oddanych prac będzie przygotowana wystawa przed biblioteką.

Ewa Wolanin 

Konkurs czytelniczy z okazji - DNIA BABCI I DZIADKA

KSIĄŻKA ŁĄCZY POKOLENIA

Zagłosuj na książkę, którą chętnie czytasz razem z babcią lub dziadkiem. Starsi uczniowie wybierają książkę, która jest dla nich interesująca a jednocześnie chętnie czytana przez ich babcię lub dziadka. 

Na karcie do głosowania należy podać tytuł utworu, autora (jeżeli znamy), imię i nazwisko oraz klasę ucznia.

Karty do głosowania w bibliotece, głosy również oddajemy w bibliotece do specjalnie przygotowanej skrzynki. Wygrywa najpopularniejsza książka, dla uczestników konkursu przewidziane są drobne upominki.

Czas trwania głosowania od 21 do 28 stycznia 2022r.

Ewa Wolanin

Regulamin wypożyczania podręczników.pdf

BIBLIOTEKA  SZKOLNA CZYNNA  W GODZINACH:

            PONIEDZIAŁEK        WTOREK           ŚRODA            CZWARTEK               PIĄTEK

                   08.00 – 15.00             08.00 – 12.30          08 – 15.00                  08.00 – 15.00                  08.00 – 12.30

Wypożyczanie książek w czasie nauczania zdalnego:

  • na adres biblioteka.sprw@interia.pl można składać zamówienia na książki do wypożyczenia z biblioteki szkolnej,
  • uczeń podaje tytuł i autora książki (jeżeli zna), 
  • swoje nazwisko i imię, klasę oraz numer w dzienniku.

Zamówienia składane jednego dnia do godziny 18:00 będą realizowane w następnym dniu pracy szkoły.Książki przeznaczone do wypożyczenia można będzie odebrać na portierni u pracownika szkoły do godziny 17:00 – odbierają rodzice lub uczniowie. Osoba odbierająca książkę musi podać imię, nazwisko oraz klasę ucznia który wypożycza książkę. Jeżeli zamówiona książka nie zostanie odebrana w ciągu 4 dni wraca do biblioteki szkolnej.