Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym Żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Walczyli oni z bronią w reku w latach 1944- 1963 z narzuconym siłą prosowieckim reżimem Polski Ludowej.

Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci.  Z tej okazji  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim w dniu 1 marca 2024 r. już po raz jedenasty oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych. W uroczystości wzięli udział: zastępca  Burmistrza Radomyśla Wielkiego  p. Jarosław Godek oraz  Dyrektor GZEAS p. dr Andrzej Przybyszewski.

Honorowy patronat nad Szkolnymi Obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych opiął Burmistrz Radomyśla Wielkiego, Pan Józef Rybiński oraz  Instytut Pamięci Narodowej.

Uczniowie  naszej szkoły upamiętnili Żołnierzy Niezłomnych  poprzez udział w akademii, w konkursach oraz w już VII Szkolnym Biegu Tropem Wilczym, Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ponadto dla uczniów zostały zorganizowane konkursy:  historyczny, angielsko - historyczny, polonistyczny oraz plastyczny.

Na szkolnym korytarzu  prezentowane są krzyżówki historyczne,  angielsko - historyczne, lapbooki o Witoldzie Pileckim oraz  prace plastyczne.   Dużym zainteresowanie cieszy się również biograficzna wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku - Witoldzie Pileckim.

Nagrodzeni w konkursach:

W VI szkolnym konkursie historycznym ,, Rotmistrz Witold Pilecki - Bohater”

1 miejsce - Faustyna Szęszoł kl. 7a

2 miejsce - Aneta Żala kl. 6b

3 miejsce - Dominik Idzik kl. 6b

Wyróżnienie- Magdalena Idzik kl. 8a

W  IV szkolnym konkursie angielsko -historycznym ,, Witold Pilecki - the hero”

1 miejsce - Faustyna Szęszoł kl. 7a

2 miejsce - Kamila Żmuda kl 7b

3 miejsce - Liliana Kolak kl. 4 b

Wyróżnienie Lena Baran kl. 7b, Magdalena Idzik kl. 8 a

W I szkolnym konkursie polonistycznym ,, Rotmistrz Witold Pilecki - Bohater”

1 miejsce - Kacper Para kl. 5a

2 miejsce - Zofia Czapiga kl. 4b

3 miejsce - Jakub Turczyn kl. 5a

Wyróżnienie - Faustyna Szęszoł kl. 7a, Tycjan Mądziel kl. 4b, Nikodem Krzyżowski kl. 8a

W VI szkolnym konkursie plastycznym ,, Rotmistrz Witold Pilecki - Bohater” dla uczniów klas IV -VIII

1 miejsce - Patrycja Dygdoń kl. 7b

2 miejsce - Zofia Chmura kl. 7a

3 miejsce - Oliwia Lonczak kl. 6b

Wyróżnienie-Strączek Wiktoria kl. 5a, Wolanin Dominik kl. 5a, Jołda Victoria kl. 4 a

W konkursie plastycznym ,, Polskie Symbole Narodowe ” dla uczniów klas 0-III

1 miejsce - Milena Szęszoł - zerówka

2 miejsce - Mieszko Korabiowski kl. 1 c

3 miejsce - Milena Szydło kl. 3 b

Wyróżnienie - Mikołaj Kuczek kl. 2a, Jagoda Zielińska kl. 2 a

Jednym z  punktów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole był udział w VII Szkolnym Biegu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczny szkolny bieg został dedykowany rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Bieg na dystansie 1963 m ma znaczenie symboliczne i odnosi się do roku, w którym poległ w walce ostatni żołnierz niezłomny Józef Franczak, ps. Lalek. Po biegu nasi uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki.

Uczestnictwo w Narodowym Dniu Pamięci  Żołnierzy Wyklętych pełni ważną rolę edukacyjną. Przypomina  osoby i wydarzenia, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to  okazja do poznawania historii, ale także wartości, za które starsze pokolenie było gotowe walczyć, a nawet oddać życie.

Koordynator projektu -  mgr Barbara Żala