Wystawa Mobilna 

Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Wystawa Mobilna PCN to zbiór piętnastu eksponatów, pokazujących esencję tego, co można będzie  zobaczyć, dotknąć i wypróbować w siedzibie Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz.

Większość eksponatów jest interaktywna i zachęca do samodzielnego eksperymentowania. Dzięki temu eksponaty wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa?
Eksponaty nawiązują do haseł:
„Świat Wokół Nas”, czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne. Poprzez zabawę z eksponatami takimi jak: „Cykl życia drzewa”, „Jakie to drewno”, „Tlen” można poznać ciekawostki związane z drzewami i drewnem, a także tlenem.

„Nasza Cywilizacja”, czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp. Przy pomocy eksponatów można stworzyć film animowany, poznać działanie kiwonu. 

„My, Ludzie”, czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd. Przy pomocy eksponatów  takich jak „Siła ludzkich mięśni”, „Kto dalej” można wypróbować siłę swoich mięśni, czy porównać swój skok, do skoków różnych zwierząt. 

W wystawie którą gościliśmy w naszej szkole w dniu 7 maja 2024 r. jako pierwsi uczestniczyli uczniowie klas 3 - 8. Pozostali uczniowie zobaczą wystawę we wrześniu, kiedy to ponownie będziemy gościć Centrum Nauki Łukasiewicz w naszej szkole.