Światowy Dzień Ziemi

Obchody Dnia Ziemi to święto naszej planety. Został zainicjowany w 1970 r. przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępująca degradacją środowiska naturalnego zaczęli oni domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze. Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach.

Światowy Dzień Ziemi w Polsce obchodzimy od 1990 roku. W ramach obchodów tego święta odbyło się spotkanie z leśnikiem, panem Łukaszem Szatanem z Nadleśnictwa Tuszyma, które miało na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz kształtowanie współodpowiedzialności za stan najbliższego środowiska. Pan leśniczy uświadomił uczniom, że drzewa to największe rośliny na Ziemi, które najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Ponadto drzewa stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Pan leśniczy opowiedział również o życiu lasu i pracy leśnika. Podkreślił, że las to "zielone płuca" świata i każdy zarówno dziecko jak i dorosły powinien dbać o czystość oraz ochronę środowiska leśnego i właściwie zachowywać się w lesie. Zwrócił też uwagę na nie wypalanie traw wiosną, co bywa przyczyną pożarów, a także niszczy życie biologiczne również środowiska leśnego. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań panu leśniczemu. Spotkanie z  pewnością uwrażliwiło dzieci na piękno otaczającej nas przyrody oraz wzbudziło jeszcze większe poczucie odpowiedzialności za nią.

W ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się happening ekologiczny, spotkanie z leśnikiem oraz trwa zbiórka elektrośmieci w ramach akcji „Moje miasto bez elektrośmieci.”

21 kwietnia uczniowie klas 0-3 wraz z nauczycielami wzięli udział w happeningu ekologicznym ulicami miasta. Przedstawiciele klas wręczyli burmistrzowi p. inż. Józefowi Rybińskiemu list, w którym podziękowali za dotychczasowe wspieranie inicjatyw proekologicznych na terenie miasta i gminy Radomyśl Wielki. Jednocześnie zapewnili, że jako uczniowie Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim są zawsze gotowi do pracy na rzecz polepszenia stanu naszej planety – Ziemi.

Uczniowie ubrani na zielono i w strojach wykonanych z różnych odpadów maszerowali ulicami skandując hasła proekologiczne, niosąc transparenty z hasłami zachęcającymi do zdrowego stylu życia oraz śpiewali piosenki o treściach przyrodniczych.

Podejmowane przez uczniów i nauczycieli działania przyniosą pozytywne skutki, zwiększą świadomość ekologiczną uczniów, rodziców i mieszkańców naszego miasteczka.